Naujienos
Pradžia
Radijo laidos
Skelbimai

Ankstesni žurnalai >> Gryna vaikystė

Gryna vaikystė

2010 m. Nr.1 (3)

Numerio tema „Gryna vaikystė“

Sulig ta diena, kai jis atsirado mūsų namuose, gyvenimas tarsi pasidalijo į dvi dalis: į gyvenimą iki jo ir gyvenimą su juo. Kiekvienas jį vadiname savaip – didžiuoju mokytoju, ugdytoju, stebukliuku... Jam tai visiškai nesvarbu – žodžiai reikalingi tik mums, suvokiantiems, jog gavome progą prisiliesti prie kažko švento, tyro, nesugadinto ir galbūt staiga lyg praregėti, suprasti kai ką itin svarbaus. Jis atėjo išmokyti mūsų meilės – tos tikros, be kruopelytės išskaičiavimo, aistros ar egoizmo. Tokios meilės, apie kurią sakoma, jog taip Dievas myli mus – atlaidžiai ir besąlygiškai. Jei išmoktume taip mylėti bent truputį, pasaulis aplink mus pasikeistų iš esmės. Dar jis atėjo padėti mums susivokti kasdienybės beprasmybėje, kurioje dažniausiai būname beviltiškai susipainioję: vyniojame racionalios gyvenimo logikos kamuolį, dažnai klaidingai tapatindami tai su gyvenimiška išmintimi. Ir čia dažniausiai įvyksta lūžis: arba jis „nulaužia“ mūsų seną gergždžiančią programą ir įgyjame progą tapti žmonėmis, iš esmės besiskiriančiais nuo instinktais besivadovaujančio gyvūnijos pasaulio, arba jo dieviškąją programą „nulaužiame“ mes, priversdami paklusti, nusileisti, nesipriešinti, išdresiruodami gyventi pagal mus...

Nežudykime dieviškumo mūsų vaikuose. Net jei tai suteikia mums progą (iliuziją) bent kartą gyvenime pabūti viršesniais už patį Dievą... Ir nemanykime, kad turime vaikus priverstinai ugdyti, padaryti iš jų kažką, kuo patys netapome, ar dar blogiau – tapome (tiksliau, buvome padaryti). Pasinaudokime proga stebėti dieviškojo plano įsikūnijimą, tuo pačiu patys išmokdami to, ko niekas niekada daugiau nebemokys: gyvenimo džiaugsmo kasdien, nuoširdumo, atvirumo, nuostabos ir gyvybingumo... Išmokime paisyti gamtos ritmų ir dėsnių, nusigręžti nuo beprasmybės ir netikrumo, sakyti tai, ką iš tiesų galvojame, o ne ką reikia ar galima sakyti. Vaikų gyvenimas toks nuostabus, kol jie netampa suaugusiųjų įkaitais. Mūsų vaikai ateina tobuli. Nesugadinkime jų. Kantrybės ir stiprybės jums visiems. Didžiausios. Saugant vaikystę...

NUOŠIRDŽIAI,
Lauryna Tarvydienė
lauryna@eka.lt


Turinys /2010 m. Nr.3 (3)

Alternatyvios ugdymo sistemos – kitoks požiūris į vaikų lavinimą. Šiandieninė ugdymo sistema nebetenkina daugelio tėvų bent kiek labiau besidominčių tuo - ko, kaip ir kam yra mokomi jų vaikai. Taigi kompromisu centralizuotam valstybiniam ugdymo konvejeriui dažniausiai tampa repetitoriai, popamokiniai būreliai, savarankiškas vaikų mokymas namuose ir pan. Ir gal tame nebūtų didelės tragedijos, jei  tradicinei lavinimo sistemai truktų TIK efektyvumo. Tačiau kai ji ima trukdyti, kenkti ir net luošinti, drąsesni tėvai ryžtasi savo vaikus patikėti „eksperimentatoriams“ – alternatyvių ugdymo sistemų atstovams. Kas iš to gaunasi, spręsti Jums.

Ar tradicinis auklėjimas yra „pyragas ir botagas“? Straipsnis apie tradicines auklėjimo sistemas – kaip ir pagal ką vaikai buvo auklėjami seniau, kitose kultūrose, Lietuvoje. Kur buvo „vaiko vieta“, iki kada vaikas buvo vaiku ir ar šiandien tos tiesos vis dar galioja?

Buitinė chemija – nematomas priešas mūsų namuose . Šiandieninė mūsų buitis greičiausiai nebeįsivaizduojama be skalbimo priemonių, oro gaiviklių, indų plovimo, vonios šveitimo ir kitų priemonių, taip sakant – „buities pagalbininkų“. Misteris Properis šiandien geriausias šeimininkės draugas, o pavadinimas „Ariel“ greit galės pakeisti bendrinį lietuvių kalbos žodį „baltas“. Tačiau ar žinome, jog už visų šių gėrybių slypi pavojai, apie kuriuos reklamose neužsimenama. Visi šie higieniško, švaraus bei kvepiančio gyvenimo manijos atributai tiesiogine šio žodžio prasme mus nuodija. Taigi pabandykim išsiaiškinti mūsų buities švaros kainą.

Kitoks požiūris į skiepus. Skiepų priešistorija, istorija ir dabartis. Jų poveikis ir kontroversija. Ką šiandien apie tai kalba pasaulinis medicinos elitas ir ką apie tai mano mūsų gydytojai. Bandysime rast atsakymą:  sąmokslas tai ar vis gi išsigelbėjimas. Dvi nuomonės ir galimybė Jums patiems nuspręsti: skiepytis ar ne.

Rubrika „Grynuolis“. Interviu su Vytautu V. Landsbergiu jaunesniuoju.

„Ekomažylis“ arba kaip auginti vaiką „ekologiškai“. Vadovas tėvams trokštantiems savo vaikams viso kas geriausia, sveikiausia ir, žinoma, atsakingiausia. Patarimai, faktai, rekomendacijos. Kur ieškoti? Kaip atpažinti?

Kosmetika mažiesiems – būkime išrankus. Apie tai ko, kiek ir kada vaikams tiesiog nebūtina, o jei būtina – tai tuomet tik, tai kas iš tiesų geriausia.

Žaislai – su meile dovanojami nuodai. Apie tai, jog žaislai yra viena pagrindinių rinkų, kurioje manipuliacijų bei apgavysčių teigiant natūralumą, ne kenksmingumą, ekologiškumą pasitaiko dažniausiai. Ir gal nebūtų taip pikta, jei nebūtų taip PAVOJINGA.

Rubrika „Ekologija“:

EKOmokykla ir EKOdarželis – alternatyvaus ugdymo ir susirūpinimo pasaulio ateitim naujadarai. Nauja pakraipa alternatyvaus ugdymo flange, jungti ne tik efektyvias alternatyvaus ugdymo metodikas, bet ir naujausias pasaulinių tendencijų išdavas – rūpinimąsi gamta kaip savo namais, ekologinių problemų sprendimų paieškas, atsakingos gyvensenos įgūdžių lavinimą.  Ar toks būtų ateities mokyklos/darželio modelis? Pristatome jums unikalius pedagoginės drąsos bei bendražmogiškos atsakomybės ugdymo pavyzdžius: „ekomokyklą“ Bali saloje ir „ekodarželį“ Danijoje.

Kitokia žemdirbystė – grįžimas prie sveikų šaknų.

A) Permakultūra - koncepto pristatymas, interviu su permakultūros pradininku David Holmgren, bei du įkvepiantys pavyzdžiai.

B) Ekologinis ūkininkavimas.

C) Biodinaminė žemdirbystė.

Bionierizmas – gamtinės išminties šifravimas...Šių dienų mokslas pagaliau suprato ir jau pripažįsta, jog genialesnio kūrėjo už pačia gamtą žmonija dar neturėjo, taigi pradėta ieškoti būtų kaip „nukopijuoti“ gamtą. Ir tai nebėra pavienės iniciatyvos. Šiandien šio judėjimo atstovai save vadina bionieriais. Taigi išsiaiškinkim kas tai yra ir kur lik „juda“.

Rubrika: „Ant žaliosios bangos“:

Žaliuojantys įvykiai ir šiaip įdomybės

„Eksperimentas – savaitė be pėdsako“. Vienas amerikietis su savo šeima padarė eksperimentą, kurio metu metus gyveno stengdamasis padaryti įmanomai mažiausią žalą gamtai. Taigi pristatome eksperimento rezultatą –  septynias savaitės dienas suskirstytas temomis – kad būtų lengviau ir įdomiau gyventi nepaliekant pėdsako....

Rubrika: „Atsakinga reklama“:

Geriausios aplinkosaugos reklamos 2009 m.

S.O.S. Reklama! Penkiametis berniukas paklaustas, ką šis rinktųsi, jei galėtų gauti bet kokį daiktą, atsako: „ tampaxą, kadangi jei jį turėčiau, galėčiau ir plaukioti, ir jodinėti žirgu, ir daryti viską, ką tik sumanyčiau.“ Realybėje nutinkančios panašios situacijos kartais gali atrodyti ne tokios juokingos kaip šis anekdotas. Kai kurie specialistai teigia, kad padidėjusi sąveika su žiniasklaidos priemonėmis skatina bei įkvepia vaikus, o teikiama informacija yra itin naudinga jų mokymosi, kūrybos, laisvalaikio ar kultūrinės patirties tikslais, vis dėlto egzistuoja ir didelis susirūpinimas, kad žiniasklaidos teikiama nauda yra gerokai mažesnė nei žalingas poveikis vaikų gerovei, o ypač jų psichinei bei fizinei sveikatai.

Rubrika: „Grynas gyvenimas“

Nuolatinės Green‘o šeimos atradimai, ieškant būdų gyventi meilėje ir darnoje su savo trimis vaikais.

Rubrika: „Datos“: Tikram „ekofilui“ svarbiausi įvykiai, datos, sukaktys, renginiai (kovas, balandis, gegužė, birželis)

Rubrika: „Grynai sveikatai“:

Alternatyvių medicinų pristatymas.( Ajurvedinė, Tibeto, kinų, homeopatinė, antroposofinė, fitoterapinė – išsisaiškinkime kas tai?)

Alternatyvios medicinos specialistų receptai vaikų sveikatai . Kompresai, sirupai ir meilė...

Rubrika: „Grynas maistas“:

2009 m. pasiekimai ir pamokos (slide sow)

Rubrika: „Gryniausia ką turime“: vanduo II dalis, etnokultūrinis ugdymas, natūrali tekstilė, grūdinės kultūros (avižos, miežiai, grikiai), sulos.

Rubrika: „Receptai: maistas“. Sezoniniai (pavasario) patiekalai

Rubrika: „Grynas smegenų plovimas“. Kramtoma guma.

Rubrika:“Grynam laisvalaikiui“.

Žurnalo tema "Gryna vaikystė".

Raginimas atsinaujinančią energetiką skelbti nacionaliniu prioritetu

Trylika asociacijų, kurios vienija atsinaujinančios energetikos įmones, pasirašė memorandumą. Juo ragina atsinaujinančios energetikos, ypač biokuro, plėtrą skelbti nacionaliniu Lietuvos energetikos prioritetu. Daugiau>>>

Panaudotas lemputes mesime į specialias talpyklas

Panaudotų taupiųjų lempučių surinkimo vietas didžiuosiuose prekybos centruose ėmėsi steigti Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija kartu su įmone „Ekošviesa“. Pirmosios dėžutės jau stovi dviejuose sostinės prekybos centruose, o iki sausio vidurio ....

Atliekų rūšiavimas: klausimai ir atsakymai

Į klausimus atsako UAB VSA generalinė direktorė Jurgita Petrauskienė. Daugiau>>>

25 lietuvos miestuose nemokamai surenkama sena elektroninė įranga

Lietuvoje prasideda aplinkosauginė-ekologinė akcija „Kartu mes galime papuošti savo miestą”. 25-ių šalies miestų gyventojai, įmonės ir įstaigos gali registruotis akcijos interneto svetainėje www.elektronikosakcija.lt, nemokamu telefonu 8 800 00 653 arba informacijos telefonu 118, kad....

ŽŪR prezidiumo sprendimas dėl GMO Lietuvoje

LR žemės ūkio rūmų (ŽŪR) prezidiumas šių metų liepos 4 d. posėdyje priėmė sprendimą rekomenduoti drausti GMO auginimą Lietuvos teritorijoje. Daugiau>>

Įkurti Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai

Liepos 19 d. Seime vykusioje spaudos konferencijoje buvo pristatyti Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai (Rūmai), kurie buvo įsteigti liepos 7 d. Rūmų veikla yra suskirstyta į du sektorius: sveikos gyvensenos, kuris skirtas sveikatos tausojimo, stiprinimo ir ligų profil....

Užsisakyk naujienas

Sek mus Facebook'e

interneto svetainių kūrimas, verslo valdymo sistemos